Yeni doğacak kızımın ismini Esila koymak istiyorum. Kur’an’da geçtiğini duydum. Bu ismi koymam uygun mudur?

Tarih: 12 Nisan 2012

CEVAP:

Daha önce de birkaç kez ifade ettiğimiz gibi bir ismin çocuklara verilmesi için Kur’an’da geçme şartı yoktur. Kur’an’da geçen her kelime, çocuklara isim olarak verilmez.

Esîlâ/Asîlâ (أصيلا), Arapçada “ikindi vakti”, “akşamüzeri” manalarına gelir. Bunun çocuklara isim olarak konulması manasızdır. Bu kelimenin yerine kızınıza daha anlamlı, dinimize ve örfümüze uygun bir isim koymanızı tavsiye ederiz.

(Kur’an-ı Kerim’de bu kelimenin ayetler için bkz: Furkân, 25/5; Ahzab, 33/42; Feth, 48/9; İnsan 76/25.)