Sahabilerin arkasından söylediğimiz “radıyallahu anh” cümlesi bid'at midir?

Tarih: 24 Ocak 2012

CEVAP:

Allah Teâlâ, ashab-ı kiramın iyilikleri ile ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

“Muhacirlerin ve Ensârın ilkleri ile onlara güzellikle uyanlar var ya Allah onlardan razı, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. Allah, içinden ırmaklar akan cennetleri, onlar için sürekli kalacakları şekilde hazırlamıştır. İşte bu büyük bir kurtuluştur.” (Tevbe, 9/100)

Biz işte bu sebeple onlardan birinin adı zikredildiğinde “radıyallâhu anh = Allah ondan razı olsun.” deriz.

Ayrıca Peygamberimizin de şöyle dediğini rivayet edilmiştir:

اذْكُرُوا مَحَاسِنَ مَوْتَاكُمْ وَكُفُّوا عَنْ مَسَاوِئِهِمْ

“Ölülerinizin iyiliklerini söyleyin, kötülüklerinin söylenmesini engelleyin.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 50; Tirmizî, Cenâiz, 34.)

Görüldüğü gibi bu bir bid’at değildir.

Ayrıca şunu da hatırlatmakta fayda vardır:

Erkek sahabiler için “radıyallâhu anh”, kadın sahabiler için “radıyallâhu anhâ”, hem kendisi hem babası Müslüman olan iki sahabi için “radıyallâhu anhumâ”, ikiden fazla sahabi için de “radıyallâhu anhum” denir.

Örnek vermek gerekirse:

Ebu Bekir radıyallâhu anh.

Hatice radıyallâhu anhâ.

Abdullah İbn Ömer (Hz. Ömer’in oğlu Abdullah) radıyallâhu anhumâ.

Ebu Bekir, Ömer, Osman ve Ali radıyallâhu anhum.