Ben 3 yıl önce nişanlandım ve şu anda yurtdışında yaşıyorum. 3 yılda bir kere Türkiye’ye gidebiliyorum. Nişanlandığım zaman imam nikâhı da yaptırmıştım. Bir yıl sonra Türkiye’ye döndüğümde nişanlımın ailesi 10 aydan fazladır nişanlımı görmediğim için nikâhın hükmünü kaybettiğini söylediler. Yani bizim nikâhımızdan sonra herhangi bir cinsel ilişki olmadığı için evlilerinki gibi olmuyormuş ve uzun sure birbirini görmeyince de nikâh hükmünü kaybediyormuş. Böyle bir şey var mıdır?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Böyle bir şey yoktur. Çünkü nikâh, Allah’ın göstermesiyle ve şahitlerin huzurunda yapılmış bir akittir. O, zamanla sınırlı bir şey değildir. Dolayısıyla zaman geçtikçe hükmünü kaybetmez.

Nikâh ancak Allah’ın gösterdiği ve Nebîmizin uyguladığı yol ile bozulabilir. Bununla ilgili açıklamalarımız için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/3-defa-bos-ol-demek.html