Ben memurum. Aylık 1.800 civarı para alıyorum. Fakat şu anda elimde nisap miktarı param yok. Benim fitre vermem gerekir mi? Eğer vermek gerekmiyorsa bu durumda fitre alabilir miyim?

Tarih: 17 Ağustos 2012

CEVAP:

Fıtır sadakasında zekâtta olduğu nisap miktarı mala sahip olma şartı yoktur. Ramazan ayında oruç tutmaya gücü yeten zengin-fakir her Müslümanın fitre vermesi gerekir. Buna fitre alma durumunda olan fakir Müslümanlar da dâhildir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kimlerin-fitre-vermesi-gerekir.html

Fitre, muhtaç durumda kalmış olan kimselere verilir. Zekât veya fitre alabilmek için “miskin” olmak, yani işsiz güçsüz olmak veya geçimine yetecek kadar bir geliri olmamak gerekir. Verdiğiniz bilgiye göre sizin geliriniz iyi olduğu için fitre alamazsınız.