İnsanın dini ve kalbi fesada uğrar mı? Bu nasıl gerçekleşir ve nasıl anlaşılır? Kalbin günahlarla kirlenmesi ne demektir?

Tarih: 27 Mayıs 2010

CEVAP:

Mutaffifin Suresinin 14. ayetine göre insanın kalbi işlediği günahlarla kirlenir. Dolayısıyla bozulur. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Hayır, hayır! Aslında kazançları, yürekleri üzerinde pas oluşturmuştur.” (Mutaffifin, 83/14)

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Bakın, vücutta bir et parçası vardır. O iyi olursa vücudun tamamı iyi olur, o bozulursa vücudun tamamı bozulur. İşte o kalptir.” (Müslim, Müsâkât, 107)

İş bu dereceye ulaştığında kalp aklın doğru tespitlerini kabul etmemeye başlar. Çünkü akıl daima doğruyu doğru, yanlışı yanlış olarak tespit eder. Kalp ise bir nevi onay merkezidir. Akla uyarak karar verdiği zaman doğru karar verir, akla değil de, kendi çıkarlarını gözeterek karar verdiği zaman da yanlış karar verir. Pişmanlıklar bu nedenle olmaktadır. Kalp, doğruyu yanlış ve yanlışı doğru görerek karar vermeye başlar, aklı dinlemez hale gelirse bozulmuş olur. Doğal olarak bu insanın dini de fesada uğrar.