Kur’an da; “Ey inananlar, elçiyle özel görüşme yapacağınız zaman, görüşmenizden önce (yoksullara) bir sadaka verin” diyor. Sadakayı hac ve umre yaparken vermek gerekir mi?

Tarih: 28 Şubat 2011

CEVAP:

Hz. Peygamber ile görüşmeden önce verilmesi gereken sadaka (Mücadele Suresi 12. ayet), bir sonraki ayetle nesh edilmiş, yani yürürlükten kaldırılmıştır. Dolayısıyla bu sadakanın günümüzde hac veya umrede verilmesi söz konusu değildir.

İlgili ayetler şöyledir:

“Ey iman edenler! Peygamber ile gizli bir şey konuşacağınız zaman bu konuşmanızdan önce bir sadaka veriniz. Bu sizin için daha hayırlı ve daha temizdir. Şayet bir şey bulamazsanız, bilin ki Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

Gizli bir şey konuşmanızdan önce sadakalar vermekten çekindiniz mi? Bunu yapmadığınıza ve Allah da sizi affettiğine göre artık namazı kılın, zekâtı verin Allah’a ve Resulüne itaat edin. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Mücadele, 58/12-13)

Nesh konusuyla ilgili geniş bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/nesih-ve-recim-cezasi.html