Mü'min suresinin 34. ayetinde Yusuf aleyhisselam için "heleke" kelimesi kullanılmış. Bu kelimenin sözlük anlamı "yıkım" "mahvolmak" vs. Bir peygamberin ölümü için heleke kelimesi kullanılır mı? Bizim Kur'an'da okuduğumuz heleke, zalim kavimlerin yok edilmesi anlamında kötü bir kelime.

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Helak kelimesinin sözlük anlamları için de “ölmek” de vardır. Mesela aşağıdaki ayette, kelime bu anlamda kullanılmıştır:

Senden fetva istiyorlar, de ki; kelâle konusundaki fetvayı size Allah veriyor. Bir kimse çocuğu yokken helâk olur (heleke), bir kız kardeşi olursa bıraktığının yarısı onun olur. …” (Nisa 4/176)

Aynı kelime Mü’min suresinin 34. ayetinde Yusuf aleyhisselam için de kullanılmıştır:

“Andolsun ki, (Musa’dan) önce Yusuf da size açık deliller getirmişti ve onun size getirdiği şeyler hakkında şüphe edip durmuştunuz. Nihayet o ölünce (heleke) «Allah ondan sonra peygamber göndermez» dediniz. İşte Allah o aşırı giden şüphecileri böyle saptırır.”

Ayetlerden bu kelimenin bir peygamber için de kullanılabileceği görülmektedir.