İmam nikâhında kızın rızalığını babasına devretmesi yani nikâh sırasında babanın kızın hakkı için “evet” demesi geçerli midir?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Evet geçerli olur. Bu, örfe bağlı bir durumdur. Eğer kızlar, erkeklerin yanında bulunmaktan ve rızasını bildirmekten utanır/çekinirlerse babalarını veya başka bir akrabasını vekil kılabilirler. Yeter ki bu iş kızın rızası dâhilinde olsun.