Ben arkadaşımın dükkanına ortak olmak istiyorum 10 bin lira vereceğim. Her ay bana sadece 1.000 lira vermesini istiyorum. Kârına zararına karışmayacağım. Böyle bir ortaklık olabilir mi?

Tarih: 29 Mayıs 2014

CEVAP:

Böyle bir ortaklık caiz olmaz. Alınan para faiz olur. Ortaklık kurulmak isteniyorsa anlaşılan hisse anlaşılan bedel karşılığında satın alınır. Şirket kâr ederse kârı, anlaştıkları oranda paylaşırlar. Zarar edilmesi durumunda ise her ortak hissesi oranında zarara katlanır.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zarara-katlanmadan-sadece-kara-dayali-ortaklik-kurulabilir-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sabit-bir-kar-garantisi-ile-ortaklik-yapmak-caiz-mi.html