Acaba insan ilişkilerinde dinimiz ceza ve af hakkında ne buyurur? Sürekli affetmek yanlış sonuçlara mı götürür?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Dinimizde bizlere tavsiye edilen affetmektir. Affetmek her kişinin nasibi değildir. Bu konuda Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“(Yarışı kazanacak olanlar;) Bollukta ve darlıkta hayra harcayan, öfkelerine hakim olan ve insanların kusurlarına bakmayanlardır. Allah, güzel davrananları sever.”  (Âl-i İmrân, 3/134)

Fakat bu, yanlış yapanları uyarmamak ve gerektiğinde onlara ceza vermemek anlamına gelmez. Bazen ceza vermek de gerekebilir:

“Eğer ceza vermek isterseniz size ne yapıldıysa onun dengiyle ceza verin. Sabredecek olursanız kuşkusuz bu, sabredenler için daha iyidir.” (Nahl, 16/126)

“Bir kötülüğün cezası, onun dengi bir kötülüktür. Kim bağışlar da arayı düzeltirse karşılığını Allah verir. O, yanlış yapanları sevmez.” (Şûrâ, 42/40)

Zaman ve zemine göre hareket etmek gerekir. Her zaman affetmek istenen sonucu vermez. Bu yüzden Allah gerektiğinde uyarma ve hatta ceza prensiplerini bizlere öğretmiştir. Bunlara göre hareket etmek gerekir.