Biz iş yerinde resmi tatillerde de çalışıyoruz. Ama çalıştığımız için ayrıca para almıyoruz. İşveren bizim hakkımızı vermek zorunda mı? Dini boyutu nasıldır?

Tarih: 17 Eylül 2014

CEVAP:

Bu, işverenle çalışan arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Şayet başlangıçta bu tür tatil günleri için ayrıca ücret ödeneceği veyahut ödenmeyeceği şeklinde bir anlaşma yapılmışsa uygulama ona göre olur.  Yok, eğer başlangıçta böyle bir anlaşma yapılmamışsa o mesleğin örfüne bakılır.  O meslek erbabı resmi tatil günlerinde çalışınca ayrıca ücret alıyorsa muamele de ona göre olmalıdır.

Prof. Dr. Servet BAYINDIR