FETVALAR

SORU:

Firmamızda satışını yaptığımız ürünlerin faturalarını bazı müşterilerimiz almıyor. Bu sebeple stoklarımızda fazlalık gözüküyor. Bu stokları eritmek için firma olarak %8 komisyon karşılığı ile fazla olan stoklarımızı bizden fatura isteyen başka müşterilerimize kesiyoruz. Buradan aldığımız komisyon ücreti helal midir, değil midir?

Tarih: 17 Ocak 2018

CEVAP:

Öncelikle işin mevzuat tarafına bakılması gerekmektedir. Bahsedilen uygulama, ilgili mevzuata aykırı ise ondan kaçınılmalıdır.

İkinci olarak, fatura kesilmesine konu olan işlemden normalde elde edilecek gelir, mal satıldığında zaten elde edilmiş; fakat fatura kesilmemişse bu durumda kesilmeyen faturayı daha sonradan kesip ikinci bir gelir elde etmek uygun olmaz. Yok, fatura kesilmediği için kazançtan da mahrum kalınmışsa o takdirde fatura kesildiğinde o kayıp telafi edilebilir.

Şayet birinci maddede belirtilen durum söz konusu olup biriken faturalardan da kurtulmak kanunun bir gereği ise bu durumda ya faturalar (mümkünse) komisyon alınmadan kesilmeli ya da alınan komisyon kasaya atılmayıp muhtaçlara harcanmak üzere elden çıkarılmalıdır.

Prof. Dr. Servet BAYINDIR


Etiketler: