Bir arkadaşım iş yerinde namaz kıldığımı öğrendi ve dedi ki: “Ben de kılacağım; ama iş sahibine sorduktan sonra!” Ben de “Neden soruyorsun, durma kıl.” deyince o da bana: “Hayır, olmaz. Onun izni olmazsa haram olur! Çünkü onun haberi olmadan zamanını çalıyorsun. Ancak o ‘evet’ derse namazını kılabilirsin.” dedi. Böyle deyince ona cevap veremedim. Acaba söylediklerinde haklı mı?

Tarih: 23 Ağustos 2012

CEVAP:

Farz namaz için işverenden izin alınmaz. Bu, sizin insan olmanızdan kaynaklanan hakkınızdır. Ancak size farz olmayan ibadetler için izin almanız gerekir. Mesela öğle namazının dört rekâtı için değil; ama başında ve sonundaki sünnetler için izin almanız icap eder. Fakat “Nasıl olsa izin alınması gerekmiyormuş” diyerek farz namazları da uzatamazsınız. 4 rekâtlık bir namaz, bir kişinin ortalama 4 dakikasını alır. Selam verir vermez işinizin başına dönersiniz. Eğer işyerindeki molalar namaz vakitlerine denk geliyorsa namazları bu vakitte kılmalısınız.

Konu hakkında daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/isveren-musaade-etmedigi-takdirde-mesai-saatinde-namaz-kilmak-caiz-mi.html