Kadının koku sürüp dışarıda dolaşması yasak. Peki, kadınlara bu parfümleri satan parfüm satıcısının bunda bir vebali yok mudur? Bayanların koku ve parfümleri kendi istekleriyle tahrik unsuru haline getirmeleri, o kasıtla kullanmaları parfüm satıcısını da sorumlu yapar mı?

Tarih: 24 Ocak 2011

CEVAP:

Parfümü Müslüman olmayanlar da alabilir. Veyahut Müslüman da olsalar sadece eşlerinin ve kendisine dinen yabancı olmayanların yanında parfüm sıkan kadınlar da vardır. Parfüm satmak helal işlerdendir. Kimse kimsenin günahını üstlenmeyeceğinden (İsra, 17/15) parfüm satmakta bir sakınca olmaz.

“Cinayet de işlenebilir” diye bıçak yapıp satan kişinin o işi terk etmesi nasıl doğru değilse, “parfüm sıkıp dışarı çıkarlar” diye parfüm satıcısına da o işi terk etmesi gerektiğini söylemek doğru olmaz.

Sonuç olarak sorumluluk satıcıda değil, müşteridedir.

Kadınların parfüm sürünmeleri konusundaki cevabımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kadinlarin-koku-parfum-surunmeleri-kesin-olarak-yasak-midir.html