Mecelle’nin bir kâr haddi tesbit ettiğinden bahsediliyor. Bu hususta bilgi verir misiniz?

Tarih: 05 Ağustos 2009

CEVAP:

Mecelle’nin 165. maddesinde belirtilen gabn-ı fâhiş hadlerini kâr haddi ile karıştıranlara rastlanmaktadır. Bunun kâr haddi ile ilgisi yoktur. Gabn-ı fâhiş ayrı bir konudur. Bu konuyu sitemizin İSLAM İKTİSADI bölümünden okuyabilirsiniz.

İlgili madde şöyledir:

“Gabn-i fâhiş, uruzda nısf-ı uşur ve hayvanatda uşur ve akarda hums mikdarı veya daha ziyade aldanmakdır.”