Biz Almanya'da yaşıyoruz. Burada tanıştığımız bir arkadaşın 6 yaşlarında bir kızı var. Adı MELİSA. Arkadaşıma bu ismi değiştirmesi gerektiği çünkü bunun İslam'a aykırı olduğu söylenmiş. Buradaki sisteme göre bu ismi değiştirmek için çok önemli bir sebep olması gerekiyor. Eğer değiştirme mümkün olmazsa bu isimle kalmasında dinen bir sakınca var mı?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem yeni Müslüman olan sahabilerden sadece isimleri İslam’a aykırı olanların isimlerini değiştirmiş, diğerlerine isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söylememiştir.

Melisa, Türk Dil Kurumu’nun belirttiğine göre Rum kökenli bir isimdir ve “oğul otu” manasına gelir. Yani bir çeşit bitkidir, çiçektir. Görüldüğü gibi bu ismin İslam’a aykırı bir tarafı yoktur. Sadece yabancı kökenli olması nedeniyle ismin değiştirilmesi gerekmez.