Günümüzde İslam anlayışı nasıl olmalıdır? Ilımlı İslam mı? Yoksa Radikal İslam mı?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam bir dindir, Allah’ın dinidir. Bu, devirden devire değişiklik arz edemez. İnsanlar da İslam’ı, Allah’ın gösterdiği şekilde anlamak durumdadırlar. Bir devirde başka, diğer bir devirde başka İslam anlayışı Allah’ın istediği bir şey olamaz. Bu olsa olsa insanların kendi kafalarına göre oluşturdukları kuruntulardan ibarettir.

Allah Teâlâ son nâzil olan Mâide sûresinin 3. ayetinde “Bugün dininizi olgunlaştırdım, size olan nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâm’ı uygun gördüm” buyurmuştur. Din de Kur’an-ı Kerim’den ibarettir. Bugün ve her devirde bütün Müslümanlar İslam’ı, Kur’an’a göre anlamalı ve ona göre yaşamalıdırlar. Allah nasıl istiyorsa öyle… Yani işlerine geldiğine göre değil; rüzgâr hangi yönden isterse o yönde değil!