Bebeklere konulan isimler onların kaderlerini etkiler mi? Mesela gülün ömrü kısa olur derler. Bu yüzden isimleri Gül olan kişilerin ömürleri kısa mı olur? Veya anlamı “ölümsüz” olan bir isim taşıyan insanların ömürleri uzun mu olur?

Tarih: 09 Nisan 2012

CEVAP:

Çocuklara konulan isimlerin kadere veya ecele ilişkin, olumlu- olumsuz herhangi bir etkisi yoktur.

Bir insanın ne zaman öleceği yani eceli, Allah tarafından belirlenir ve bunu O’ndan başka hiç kimse bilemez.

Ecelin uzaması kesinlikle mümkün değildir. Fakat ayetlere bakılınca iki şeyin eceli kısalttığı görülür: Biri yanlış davranışlar, diğeri ise kendini Allah yolunda feda etmektir. İnsana anne-babası veya büyükleri tarafından konulan isimlerin her iki gruba da girmeyeceği açıktır.

Ecelin kısalması konusunda geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkte bulunan yazımızı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/ecelin-kisalmasi.html