Seferi olan bir kişi gittiği yerde cemaate imam olarak namaz kıldırabilir mi? Kıldırırsa tam mı kıldıracak, yoksa kısaltarak mı?

Tarih: 08 Ocak 2011

CEVAP:

Mukim (yolcu olmayan) misafire (yolcuya), misafir de mukime uyabilir. Bir mukimin misafire uyması halinde misafir olan imam iki rekâtı kıldıktan sonra selam verir, mukim de kalkar ve namazının kalan kısmını tamamlar.

İmam olan misafirin, namazdan önce veya namazdan sonra cemaate dönerek: “siz namazınızı tamamlayın, ben misafirim” demesi müstehaptır. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, “Seferin Hükümleri”, 268. paragraf)

Seferilik şartları hakkında bilgi almak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/seferi-olmanin-sartlari-nelerdir-bursadan-istanbula-giden-seferi-olur-mu.html