Yatak odasında namaz kılmanın hükmü nedir?

Tarih: 01 Kasım 2011

CEVAP:

Yatak odasında namaz kılmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Peygamberimizin, Aişe validemizle birlikte kaldığı/uyuduğu odada namaz kıldığı ile ilgili olarak Aişe validemizden şöyle bir rivayet nakledilmiştir:

(…) Ben Resulullah’ı namaz kılarken gördüm, ben de kıble ile onun arasında yatıyordum. Bir ihtiyacım olunca oturur, onu rahatsız etmek istemez, yatağın ayak tarafından sıyrılıp çıkardım.” (Buharî, Salât 99, 102, 105, 108; Müslim, Salât 268-271)