Mazereti sebebiyle gusül yerine teyemmüm eden kişi suyu kullanma imkânı ortaya çıkınca gusletmeli midir? Çünkü abdest yerine teyemmüm ediyoruz. Su imkânına kavuşunca abdest bozuluyor. Aynı mantıkla gusül yerine teyemmüm eden kişinin de suya ulaşınca guslü bozulur mu? Bozulmaz diyenler var fakat bir delil, mantıklı bir izah getiremiyorlar.

Tarih: 21 Mayıs 2010

CEVAP:

Her ne kadar fıkıh ve ilmihal kitaplarında “su bulununca teyemmüm bozulur” dense de suyun bulunması ile ne abdest bozulur ne de gusül. Çünkü suyun bulunması, abdesti veya guslü gerektiren bir şey değildir; sadece yeni bir teyemmüme engeldir o kadar.

Abdesti bozan şeyler –tuvalet dışında olsa da- tuvalette olan şeylerdir. Bunlar yellenme, büyük abdest ve küçük abdestten ibarettir.

Guslü gerektiren durumlar da cinsel ilişki, rüyada veya uyanıkken boşalma ve kadınların adet ve lohusalık bitimidir.