Kur’an-ı Kerim’i TV, radyo, vcd, vs.den dinlemenin dinimizde yeri nedir, sevabı var mıdır? Hatim yerine geçer mi? Kur’an dinlerken tahiyyattaki gibi mi oturmalıyız?

Tarih: 29 Aralık 2009

CEVAP:

Kur’an’ı okuyanlar okuma sevabı alırlar, dinleyenler ise dinleme sevabı alırlar. Fakat Kur’an okumada asıl olan hiçbir şey anlamadan hatim indirmek değil; onu anlamaya ve yaşamaya çalışmaktır. Kur’an’a bu şekilde yaklaşanlar çok sevap alırlar. Bir kasetten, cd’den Kur’an dinleyecekseniz mealli olanlardan dinleyin. Yani önce ayetin Arapçasını, ardından Türkçe mealini… Böylece yavaş yavaş Kur’an’ı anlamaya başlarsınız.

Kur’an dinlerken tahiyyattaki gibi oturmak gerekmez. Önemli olan o anda başka bir şeyle uğraşmıyor olmanızdır. Kur’an dinleyecekseniz okunan ayetlere yoğunlaşmanız gerekir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin ve susun; belki ikram görürsünüz.” (A’raf, 7/204)

Daha geniş bilgi için aşağıdaki linklerde yer alan yazılara da müracaat edebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kurani-arapca-olarak-mi-okumak-daha-iyi-yoksa-mealinden-okumak-mi.html

www.suleymaniyevakfi.org/ramazan/ramazan-ve-kuran.html

NOT: Mealli Kur’an hatmi için www.kurandersi.com/ sitemizden yardım alabilirsiniz. Oradan bilgisayarınıza, cep telefonunuza, MP3’e meal indirebilir veya site üzerinden dinleyebilirsiniz.