Nikâhta vekâlet olur mu? Ben geçtiğimiz ay evlendim. İmam nikâhımız şöyle oldu: Ben eşimin dayısına vekâletimi verdim, eşimle dayısı gitti ve imam nikâhımız kıyıldı. Yani ben gitmeden vekâlet vererek kıyıldı. Ben ilk defa bu şekilde imam nikâhı kıyıldığını görmüş oldum. Bu şekilde de geçerli midir nikâhım?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâhta vekalet caizdir. Nikâh bir akittir/sözleşmedir. Bu akitte söz sahibi olan taraflar kız ile erkektir. Kız da erkek de nikâh için başkasını vekil olarak tayin edebilir. Bu şekilde kıyılan nikâh geçerlidir. (Bkz: Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuk-ı İslamiye ve Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu, c: 2, s: 58, 197. paragraf.)