Bir erkekle bir bayanın şahitliği ile dini nikâh sahih olur mu? Yani şahitlerden birisinin kadın olması nikâha zarar verir mi?

Tarih: 27 Ekim 2009

CEVAP:

Kızın/kadının velisinin izni olması ve nikâhın gizli olmaması gibi nikâhla ilgili şartlar tamamlanmışsa bir erkek ve bir kadının şahitliği ile kıyılan nikâh geçerli olur.

Nikâh şahitlerinden birinin veya her ikisinin kadın olmasının nikâha bir zararı olmaz. Kadının şahitliği ile ilgili olarak aşağıdaki linkte yer alan yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/kadinlarin-sahitligi.html