Kadınlar rüyalarında cinsel ilişkiye girdiklerini görseler gusül abdesti almaları gerekiyor mu?

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

Bu konu ile alakalı hadisler şöyledir:

Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resulullah’a, “bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa (yıkanması gerekir mi?)” diye sorulmuştu.

“Evet, yıkanmalıdır!” diye cevap verdi.

Sonra, ihtilam olduğunu görüp de, yaşlık göremeyen kimseden soruldu:

“Ona gusül gerekmez” dedi. Ümmü Süleym radıyallahu anhâ sordu:

“Bunu kadın görecek olursa, kadına gusül gerekir mi?” Buna da:

“Evet! Kadınlar, erkeklerin emsalleridir!” diye cevap verdi.” (Ebu Dâvud, Tahâret 95; Tirmizi, Tahâret 82)

Yine Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Ümmü Süleym radıyallahu anhâ, Resulullah aleyhissalâtu vesselam’a “Rüyasında, erkeğin gördüğünü gören kadın hakkında sorarak, gusül gerekip gerekmeyeceğini öğrenmek istedi. Aleyhissalatu vesselam:

“Evet! Suyu görürse!” cevabını verdi.

Aişe radıyallahu anhâ, Ümmü Süleym”e yönelip: “Allah hayrını versin (neler söylüyorsun)?” diye ayıpladı. Resulullah aleyhissalâtu vesselâm (Aişe’ye yönelerek):

“Aişe, bırak onu, (dilediğini sorsun!) Öyle olmasa (çocuklarda anne tarafına) benzerlik olur mu? Kadının suyu erkeğin suyuna üstün gelirse, çocuk dayılarına benzer; erkeğin suyu kadınınkine üstün gelirse, çocuk amcalarına benzer” buyurdular.” (Müslim, Hayz 33; Muvatta, Tahâret 84; Ebu Dâvud, Tahâret 96; Nesâi, Tahâret, 131)

Müslim’in bir diğer rivayetinde şu ziyade vardır:

“… Erkeğin suyu koyu ve beyazdır. Kadının suyu sarı ve akışkandır. Bunlardan hangisi üstün olur veya öne geçerse, benzerlik hâsıl olur.” (Müslim, Hayz 30)