Erkek hocalar bir sohbet veya toplantıda abdest, gusül, hayız gibi taharet konularında kadınlara bilgi verebilirler mi? Bu caiz midir?

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

Caizdir. Ashâb-ı Kirâm’ın hanımlarına taharet, cinsellik, kadınların özel halleri vs. gibi konularda her türlü açıklamaları Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem yapardı. Peygamberimizin vefatından sonra ise bu görevi, eşlerinden Aişe validemiz üstlenmişti. Bu defa erkekler ona gelir; abdest, gusül ve cinselliğe dair her türlü sorularını sorar, cevaplarını alırlardı. Burada cevap verenin cinsiyeti değil; o bilgileri vermeye ehil olup olmadığı önemlidir. Konunun uzmanı olduktan sonra erkekler kadınlara veya kadınlar erkeklere bu konularda bilgi verebilirler.

Sözün özü: İlmin cinsiyeti yoktur; dolayısıyla utanma da söz konusu değildir. Aşağıdaki rivayet bu konuda örnek teşkil etmektedir.

Aişe radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre Enes b. Mâlik’in annesi Ümmü Süleym el-Ensâriye (Peygamber aleyhisselâma gelerek):

“Ya Resûlallâh! Muhakkak Cenab-ı Allah gerçeğin sorulması konusunda utanmayı emretmez. Kadın uykusunda erkeğin gördüğünü görürse gusleder mi, etmez mi? (Bu hükmü) bana bildirir misin?

Resûlullâh: “Evet suyu görürse yıkansın” buyurdu.

Ben Ümmü Süleym’e dönüp, “Of! Hiç kadın bunu görür mü?” dedim. Bunun üzerine Resulullah bana döndü ve:

“Allah hayrını versin ya Aişe (çocuğu ona) neden benziyor ya?” buyurdu. (Müslim, Hayz, 31 (312); Ebû Dâvûd, Tahâret, 96)