Aylık düzenli hayız (adet) dönemimi tamamladıktan 6 gün sonra tekrar hayız olmaya başladım ve bu da 7 gün sürdü. Sonra tekrar 7-8 gün sonra hayız olmaya başladım. Dolayısıyla namaz kılıp kılmama konusunda kararsız kalıyorum. Benim bu durumum özürlü olmaya giriyor mu, yani namaz kılabilir miyim? Beni bu konuda aydınlatabilirseniz memnun olurum.

Tarih: 04 Kasım 2009

CEVAP:

İki âdet arasındaki temizlik haline Tuhr (Temizlik) hali denir. Bunun müddeti on beş günden az olamaz.

Âdet görmekte olan bir kadından bir hastalık sebebi ile devamlı olarak kan gelecek olsa, onun hayız ve temizlik hallerindeki belli günlerine göre hüküm verilir.

Dolayısıyla siz daha önceki zamanlarınızda belli olan âdet günlerinize itibar edin. Diğer günlerde kan gelecek olsa bu, özür kanı olur, namaz kılmaya devam edersiniz.

Kadınların özel halleri ile ilgili geniş bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linkte yer alan konuşmayı izleyiniz:

www.kurandersi.com/vakif-etkinlikleri/kadinin-ozel-halleri-2/