İslam'da evlilik farz mıdır, kesin emredilmiş midir? Yoksa sünnettir ve tercihe mi bırakılmıştır?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam dini evlenmeyi teşvik etmiş ve Müslümanlara, evli olmayanları evlendirme emri vermiştir. Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem de evlenerek bu yolla mü’minlere örnek olmuştur.

Âlimler, evlenmediği takdirde zinaya düşme korkusu taşıyan ve evlenme imkânına sahip olan müslümanların evlenmelerinin farz; ama bunun dışındaki durumlar için sünnet olduğu kanaatine varmışlardır.

Konuyla ilgili olarak Nebîmizden şu hadisler nakledilmiştir:

“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Ebû Eyyûb radıyallahu anh’tan: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dört şey tüm nebîlerin sünnetlerindendir. Utanma duygusu, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.” (Tirmizi, Nikâh, 1)