FETVALAR

SORU:

İslam'da evlilik farz mıdır, kesin emredilmiş midir? Yoksa sünnettir ve tercihe mi bırakılmıştır?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam dini evlenmeyi teşvik etmiş ve Müslümanlara, evli olmayanları evlendirme emri vermiştir. Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem de evlenerek bu yolla mü’minlere örnek olmuştur.

Âlimler, evlenmediği takdirde zinaya düşme korkusu taşıyan ve evlenme imkânına sahip olan müslümanların evlenmelerinin farz; ama bunun dışındaki durumlar için sünnet olduğu kanaatine varmışlardır.

Konuyla ilgili olarak Nebîmizden şu hadisler nakledilmiştir:

“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Enes b. Malik radıyallahu anh’tan: Üç kişi Nebîmizin hanımlarının evlerine geldi ve onun ibadetinin nasıl olduğunu sordular. Kendilerine Nebîmizin ibadeti anlatılınca onlar bu ibadeti az görüp: “Biz nerede, Resûlullâh nerede! Allah, Resûlünün geçmiş olan ve gelecek bütün günahlarını bağışlamıştır (bizim daha çok ibadet yapmamız lazım)” dediler. Bunun üzerine içlerinden biri: “Ben artık geceleri daima namaz kılacağım”, dedi. Bir diğeri: “Ben de daima oruç tutacağım”, dedi. Üçüncüsü de: “Ben de kadınlardan ayrı yaşayacağım, hiç evlenmeyeceğim”, dedi. Onlar bu sözleri söylerken Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem onların yanlarına çıkageldi ve şöyle buyurdu:

“Sizler şöyle şöyle söyleyen kimselersiniz ama dikkat edin! Allah’a yemin ederim ki, ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve en çok takvalı olanınızım. Bununla birlikte ben oruç da tuta­rım, oruçsuz da bulunurum. Namaz kılarım, fakat gecenin bir kısmın­da uyurum da. Kadınlarla da evlenirim. (İşte benim sünnetim, hayat yolum budur.) Her kim benim bu sünnetimden (hayat yolumdan) yüz çevirirse, o benden değildir!” (Buhari, Nikâh, 1; Müslim, Nikâh, 5 (1401)

Ebû Eyyûb radıyallahu anh’tan: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dört şey tüm nebîlerin sünnetlerindendir. Utanma duygusu, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.” (Tirmizi, Nikâh, 1)


Etiketler: