Ben tıp doktoruyum. Hastanemizde olmayan hizmetler için (örneğin MR çekilmesi, taş kırılması vs.) hastaya şu izahatı yapıyoruz: “Devlet imkânı ile şu hastanede ücretsiz yaptırabilirsiniz, özel olarak yapmak isterseniz şu merkeze başvurabilirsiniz.” diyoruz. Malum, devlette hastalar aylarca sıra beklemek zorunda kalıyor. Hasta, bu özel merkezden birine başvurduğunda arada anlaşma olmamasına rağmen özel kurum, hekime hasta başına ödeme yapıyor. Amaç, hekimin yeni hastalar yollaması… Bu durumda hekimin bu parayı alması caiz midir?

Tarih: 23 Kasım 2011

CEVAP:

Hekimin kendi kurumunda yapması gerektiği/yapabileceği halde görevini ihmal etmemesi, hastayı yanıltmaması, resmi ve özel nitelikli bütün alternatifleri eşit derecede hastaya bildirmesi, gizli veya açık şekilde belli bir merkeze yönlendirmemesi şartıyla bu şekildeki bir uygulamada mahzur olmaz. Ancak bahsedilen özel kurum, hekime verdiği ek meblağı hastadan tahsil etmemeli, hekimin tavsiyesi ile gelen hastaya diğer hastalara uygulanan tarifeden farklı bir tarife uygulamamalıdır. Bir de doktora ödenen meblağın hastadan değil, bizzat o kurumun kasasından çıkıyor olması gerekir.

Doç. Dr. Servet Bayındır