Evlat babaya namaz kıldıramaz diye bir şey var mı? Olur ki evlat alim, baba cahil olsa bile bunun yani evladın kıldıramayacağını iddia edenler var. Bunu açıklarsanız sevinirim.

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Fıkıh kitaplarına göre imam olacak bir kişide bulunması gereken özellikler şunlardır:

Müslüman olmak, akıllı olmak, erginlik çağına ermek, erkek olmak, Kur’an bilmek..

Bu şartları barındıran herkes imam olabilir. Fakat cemaat arasında imamlığa en layık olanlar ise şunlardır: Dini ilimlerde bilgi sahibi olmak, Kur’an’ı güzel okumak, takva sahibi olmak.

Dolayısıyla bir evlat, babasına imam olabilir.