Kur'an'ın bazı ayetlerinde Allah Teala ben ifadesi yerine "biz" ifadesini kullanmıştır. Mesela "sizi biz yarattık" gibi. Bunun sebebi nedir?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Kur’an-ı Kerim’de Allah Teâlâ’nın birçok yerde “biz” zamirini kullanması büyüklüğünü ifade içindir. Bu, Arap dilinin bir özelliğidir. Bu şekil bir kullanım, az da olsa Türkçede de vardır. Bir kişi, bir iş başarınca “ben yaptım” yerine “biz yaptık” diyebilir. Bu ifadeden işi yapanların birden çok kişi olduğu sonucu çıkmaz.

Konuyla ilgili görüntülü cevabı izlemek için de lütfen aşağıdaki linki yıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bazi-ayetlerde-allah-teala-neden-kendisinden-biz-diye-bahsediyor.html