1 yıl önce benden 2 yaş küçük kardeşimi kaybettim. Eşi ve 3 çocuğu kaldı. Ölen kardeşimin hanımını nikâhıma almam konusunda yoğun baskı yaşıyorum. Çocuklarla ilgilenmem gerektiği için eve girip çıkmam gerekiyor. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 20 Ekim 2009

CEVAP:

Yalnız kaç-göçün önlenmesi ve kadınla erkeğin haram işlemek­sizin bir araya gelerek konuşabilmeleri ve gezebilmeleri için kıyılan ayrı bir nikâh çeşidi yoktur. Bir tek nikâh vardır ve o nikâh kıyılınca evlilik dönemi başlar. Artık kadınla erkek birer evli çift olmuş olurlar. Bu yüzden ölmüş kardeşinizin geride kalan eşinin ve ailesinin onayı ile kıyacağınız bir nikâhla o artık sizin eşiniz olur, eşe ait bütün haklara sahip olur.