Tırnak uzatmakta bir sakınca var mıdır?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Tırnakların uzayan kısımlarının kesilmesi, fıtratın (insan yapısının) gereği olan sünnetlerdendir. Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem, fıtrattan olan beş temizlikten birinin tırnakların kesilmesi olduğunu belirtmiştir.

Tırnaklar uzayınca etle tırnak arasına pis, mikroplu şeyler girer. Bilhassa el parmakları vücudun hemen her yerine, özellikle yemek yerken ağza değeceğinden, buralara mikropları bulaştırır. Güzellik niyetiyle, temiz tutulsa da tırnak uzatmak yanlıştır, sünnete aykırıdır.