Kadının koku sürünmesinin haram olduğunu biliyoruz. Peki, koku sürünmüş kadın gusletmeden namaz kılamaz mı? Bu doğrultuda bir hadis-i şerifin olduğu söyleniyor. Bu yönde bir hadis var mı?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Daha iyi anlaşılması için cevapları maddeler halinde sıralayalım:

1. Kadınların koku sürünmeleri haram değildir. Haram olan, sürdükleri çekici kokularla erkeklerin arasına girip onları tahrik etmeleridir.

2. Parfüm, deodorant vb. sürünmüş olan kadınlar namaz kılabilirler. Koku sürünmelerinden dolayı abdest ve gusül almaları gerekmez.

3. Konu ile ilgili hadisler, cemaatle namaza katılmak için mescide giden kadınların koku sürünmelerini yasaklamaktadır. Hadisler şöyledir:

Zeyneb es-Sakafiyye, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemden naklen şu hadisi rivayet et­miştir: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:

«Kadınlar! Sizden biriniz yatsı namazına çıkacaksa o gece koku sürün­mesin»   buyurmuşlardır. (Müslim, Salât, 141 (443)

Bir başka hadiste de «Sizden biriniz mescide giderse kokuya el sürmesin.» buyurmuştur. (Müslim, Salât, 142)

Ebû Hüreyre şöyle rivayet etmiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

«Her hangi bir kadın koku sürünürse bizimle beraber yatsı namazında bulunmasın.»   buyurdular. (Müslim, Salât, 143 (444)

Ebû Hureyre radıyallahu anh’ten Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle buyurdu­ğu rivayet edilmiştir:

“Allah’ın kadın kullarını Allah’ın mescitlerinden men etmeyin/namaza gelmelerine engel olmayın. Fakat onlar da süslenmemiş ve koku sürünmemiş olarak camiye gelsinler.” (Ebu Davud, Salât, 52)