Bir devlet kurumuna mülakatla personel alınacak. Mülakata giren kişilerin hepsi aynı bölüm mezunu ve puan sıralamasını geçip mülakat hakkı kazanan kişiler. Benim sorum şu olacak: Bu süreçte tanıdık, sözü geçen birilerini aracı yapıp işe alınmayı sağlamak uygun mudur?

Tarih: 06 Aralık 2012

CEVAP:

Uygun değildir. Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt verir. Allah işitir ve görür.” (Nisâ, 4/58)

Dolayısıyla devlet kurumunda işe alım için mülakatı yapacak kişilerin adil olmaları gerektiği gibi işe müracaat edenlerin de adil ve ehliyete uygun şekilde yerleştirmeyi etkileyecek davranışlardan uzak durmaları gerekir.