Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Bir sevgilim var ve geleceği birlikte planladık. Üniversiteyi kazanınca bu durumdan ailelerimizi de haberdar edip üniversite bitiminde evlenmeyi düşünüyoruz. Fakat el ele tutuşup kol kola giriyoruz vs. Ne yapmamız gerekir? Nikâh kıydırsak olmaz mı?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Gelecek ile ilgili planlar yaptığınıza göre artık yeterince birbirinizi tanıyorsunuz demektir. Evlilik öncesi görüşmeler de ancak bu amaçla ve bu kadar olabilir. Bundan sonra yapacağınız şey, en kısa zamanda ailelerinize durumunuzu açmaktır. Onlara birbirinizi sevdiğinizi, evlenmeyi düşündüğünüzü ve aranızda nikâh olmadığı müddetçe günaha gireceğinizi anlatın. Onların da oluru ile nikâhınızı kıydırır, eğitiminize karı koca olarak devam edersiniz.

Yok, onlar hiçbir şekilde izin vermezlerse size iki yol kalır:

1. Ya gider resmi nikâhınızı kıydırırsınız,

2. Ya da aileleriniz evlenmenize yani nikâhınızın kıyılmasına izin verinceye kadar sabreder, o erkekle görüşmezsiniz.

Bunun dışında yapabileceğiniz herhangi bir şey yoktur.