Kadınlar âdetlerinin sonuna geldiklerinde lekelenme kesildiği zaman mı, yoksa beyaz akıntı geldiği zaman mı gusül alırlar?

Tarih: 19 Ekim 2010

CEVAP:

Âdet içinde gelen kan tamamıyla kesilmedikçe, âdet son bulmuş olmaz. Bu kan, siyah, kırmızı, yeşilimtırak veya sarı olabileceği gibi bulanık ve toprak rengi de olabilir.

Âdetini tamamlamış olan bir kadından gelecek akıntı bembeyaz bir renkte bulunur. Bundan sonra gelecek olan bulanıklığa itibar edilmez.

Ümmü Atiyye’den şöyle rivayet edilmiştir:

“Biz hayız bittikten sonra sarılığı ve bulanıklığı bir şey (hayızdan) saymazdık.” (Buhârî, Hayz, 26; Ebû Dâvûd, Taharet, 117; Nesâî, Hayz, 7)