İslamiyet’te hamilelik kurallarına göre, yeni hamile kalmış bir bayanın, bu haberi kendisine helal olmayan erkeklerle (akraba) veya diğer insanlarla paylaşması için beklemesi gereken bir süre limiti var mıdır?

Tarih: 21 Kasım 2011

CEVAP:

Hamileliği açıklamanın belirli bir süresi yoktur. Bu gibi konularda toplumda oluşan âdâb-ı muâşeret yani görgü kurallarına göre hareket etmek uygun olur.

Bir kadının kendisine dinen yabancı olan erkek akrabalarına kaçıncı ayda olursa olsun “hamileyim” şeklinde bir açıklama yapması, genelde ayıp karşılansa da günah değildir. Zaten hamilelik birkaç ay sonra gizlenemeyecek bir hal aldığında bunu öğrenmeyen de kalmayacaktır.