Bir malın satışı hususunda antlaşma yapıldıktan sonra alışveriş gerçekleşmeden müşteri bir sebeple malı almaktan vazgeçerse, antlaşmadan vazgeçtiği için bir ceza ödemesi gerekir mi?

Tarih: 19 Ekim 2009

CEVAP:

Alım satım, tarafların anlaşıp “aldım” ve “sattım” demeleriyle gerçekleşir. Malın teslimi, satışın şartı değil, doğurduğu sonuçlardan biridir. Bundan sonra alıcı, malı teslim almaktan vazgeçemez. Malı almalı ve bedelini anlaşmaya göre ödemelidir.

Satıcı razı olursa müşteri malı geri verebilir. Geri verme, yeni bir satış sayılacağı için farklı fiyatla olabilir. Böylece satıcının bir kısım zararı da karşılanmış olur.