Eşim çocuğumuzun ismini Süheda koymak istiyor. Ben Hz. Musa’nın annesinin adını Süheda olarak duydum. Yanlış bilgi ile çocuğuma isim vermek istemem. Bilgi verir misiniz?

Tarih: 10 Şubat 2010

CEVAP:

Süeda ismi mutlu, mes’ud, bahtiyar insanlar anlamına gelir. Musa aleyhisselamın annesinin isminin Süeda veya Süheda olduğuna dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık.

Musa aleyhissselamın annesinin adı Kur’an’da zikredilmemektedir. Tevrat’ta ise isminin Yokebed (Yoheved) olduğu belirtilir. (Bkz: Tevrat, Çıkış, 6:20)

Bazı İslami kaynaklarda da Musa aleyhisselamın annesinin adı Ayariha, Eyarihat, Luha, Yuha, Yuhabez, Yuhaned, Yuhanez, Baduna olarak gösterilmektedir. (Kurtubi, Begavi gibi tefsirlerden Kasas suresi 28. ayetine bakılabilir) Fakat bu bilgiler de İsrailiyat kaynaklıdır.

Sonuç olarak Süeda isminin kız çocuklarına konulmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.