Nuh aleyhisselam gerçekte kaç yıl yaşamıştır? Malumunuzca bu, tartışma konusudur. ''50 yılı eksik olmak üzere aralarında 1.000 sene kaldı'' deniliyor ayette. Buradan 950 yıl yaşamıştır sonucu çıkıyor. Ancak bir araştırmacıdan duyduğum kadarı ile "sene" ya da "yıl" kavramı, Sümerler döneminde "bir aylık" zaman dilimini ifade etmek için kullanılıyormuş. Buna göre 1.000 ay abartılı değil, makul bir ömür süresi olur. Yani yaklaşık 83 veya 84 sene... Çünkü "Allahın yasasında değişme bulamazsın" ayetiyle beraber düşününce 950 yıllık bir ömür hakikaten çok abartılı duruyor. Yanlış düşünmekten Allah'a sığınırım. Doğrusu nedir, açıklar mısınız?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teala, Tevbe suresinde şöyle buyurmaktadır:

Gökleri ve yeri yarattığı gün, Allah’ın Kitabında olan şudur: Allah katında ayların sayısı on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır. İşte doğru hesap budur. Öyleyse siz bu aylarda kendinizi kötü duruma düşürmeyin. O müşrikler nasıl sizinle topyekûn savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekûn savaşın. Bilin ki, Allah korunanlarla beraberdir.” (Tevbe, 9/36)

Bu ayete göre dünya yaratıldığı andan beri 1 yıl, 12 aydan oluşmaktadır. Dolayısıyla Nuh aleyhisselamın yaşadığı zaman 950 ay değil, ayette açık bir şekilde belirtildiği gibi 950 yıldır. Bizi Sümerler ile ilgili bilgi değil; Allah’ın sözleri bağlar.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/hz-nuh-gercekten-de-950-seneden-fazla-mi-yasamistir.html