Nikâhta niçin veli şartı koşuluyor?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâhta bir velinin şart koşulması, bu nikâhın denetlenmesi içindir. Bunu denetleyecek olan ilk makam, kişinin ailesidir. Eğer aralarında bir anlaşmazlık çıkarsa yahut veli bulunmazsa bu durumda veli, yetkili makam olur. Bu durumda bugün reşit olmuş iki insanın yalnızca kendi aralarında anlaşmaları ve kendilerince şahit belirlemeleri (ister arkadaş olsun ister akraba) yeterli görülmez. Bu nikâhın hukuki olarak denetlenmesi gerekmektedir. Bunu yapan makam ise bugün Belediye’dir. Dolayısıyla nikâh kıydırmak isteyenler önce ailelerin onayını almak durumundadırlar. Alınamazsa resmi nikâhtan başka çıkar yol bulunmamaktadır.

Nikâhın Denetlenmesi konusunda geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nikahin-denetlenmesi.html