Bir kız çocuğunun evlendirilme yaşı minimum kaç yaş olabilir? Şeriatla yönetilen bazı ülkelerde bu yaş sınırını 9 yaşına kadar düşürmek için yasa çıkartılıyor. 9 yaşındaki bir kız çocuğu evlendirilebilir mi? Evlendirilebilir ise neye göre evlendirilebilir? Evlendirilemez ise neye göre evlendirilemez?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Küçük yaştaki çocuklar evlendirilemezler. Evlenme için buluğ çağına ulaşmak yetmez, reşit olmak da gerekir. Rüşt yaşı bölgelere göre değişebileceğinden farklı yaş uygulamaları olabilir. Ama dokuz yaşındaki bir çocuk reşit olmaz.

Allah Teala Nisa suresinin 6. ayetinde şöyle buyurmuştur:

“Yetimleri, evlenme çağına gelene kadar deneyin; onlarda olgunlaşma/rüşd görürseniz mallarını kendilerine verin; büyüyecekler de geri alacaklar diye onları israf ederek ve tez elden yemeyin. Zengin olan, iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan uygun bir şekilde yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, yanlarında şahit bulundurun. Hesap sormak için Allah yeter.”

Ayrıca Nisa Suresinin 2. ve 3. ayetlerini bu ayetle birlikte değerlendirebilecek bilgiye sahip olan kişiler evlilik için reşit olmanın da şart olduğunu görürler.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/islama-gore-kucuk-cocuklarin-evlendirilmesi-mumkun-mudur.html

Bu ayete göre dinimizde evlilik çağı denen yaş “rüşd çağı”dır. Rüşd çağı ise kişinin ergenlik çağına adım atması ile başlayan ancak herkes için değişiklik arz edebilen bir dönemdir. Mesela A şahsı ergenlik çağı ile birlikte aynı zamanda rüşd çağına girmiş olabilir. B şahsı ise ergenlik dönemi üzerinden bir kaç yıl geçtiği halde rüşd çağına girmemiş olabilir. Buna yani kişinin evlilik çağına girmiş olup olmadığına karar verecek olanlar da kişinin ailesi yani velisidir. Bu yüzden dinimiz velisiz olarak nikâh kıyılamayacağını bildirmiş, bu şekildeki nikâhları geçersiz saymıştır.

Sitemizde bu konu hakkında yeteri kadar bilgi bulunmaktadır. İlgili yazıları okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/kutsanan-gelenek-ve-kuran/kuran-ve-gelenege-gore-kucuklerin-evlendirilmesi.html