Benim yaklaşık 2,5 senedir çıktığım bir kız arkadaşım var. Şimdiye kadar bir ilişkimiz olmadı. Fakat biz beraber gezerken doğal olarak birbirimizin elini tutuyoruz, birbirimize sarılıyoruz. Bu yaptığımız dinen nasıl yorumlanır? İmam nikâhı yaptırsak bir günahı var mı? İmam nikâhını yaptırmamızın sebebi, ilişkiye girmek değil; birbirimize olan haram şeylerin ortadan kalkması. Acaba olur mu?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Dinen evlenmeleri mümkün olan bir erkekle bir kadın, aralarında nikâh olmadığı müddetçe yalnız başlarına kalamazlar, el ele tutuşamazlar. Sadece el ele tutuşmak için kıyılan bir nikâh çeşidi yoktur! Nikâh tektir ve o da kıyıldı mı normal karı-koca hayatı başlar. Bu durumda cinsel birleşmeyi resmi nikâhtan sonraya ertelemenin hiçbir mantığı yoktur.

Nikâh, yalnızca kız ile erkeğin anlaşması ile kıyılamaz. Bunun için bazı şartlar vardır; bunlar mutlaka yerine getirilmelidir. Aksi takdirde kıyılan nikâh geçerli olmaz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/imam-nikahinin-sartlari-nelerdir.html

Nikâh için öncelikle kızın velisinin izni, onayı gereklidir. Daha sonra erkeğin eşine ödemesi gereken mehrin belirlenmesi ve son olarak da kıyılan bu nikâhın ilan edilmesi lazımdır. Dolayısıyla ailelerinizden habersiz, herkesten gizli olarak kıyacağınız bu nikâh geçersiz olacaktır.

İşin özü, günaha düşmemek için nikâh kıyılmaz.  İşi bir an önce resmiyete dökmeniz gerekmektedir. Zira dinimiz flörtü yasaklamıştır. Benzer bir soru-cevabı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/gizli-nikah-gecerli-olur-mu.html