Erkek arkadaşımla günah olduğunu bile bile bazı şeyler yaşadık. Evlenmeyi düşünüyoruz. Evliliğimizde bu yaptıklarımızın cezasını çeker miyiz? Tövbeyi nasıl yapmalıyız?

Tarih: 17 Temmuz 2012

CEVAP:

Dinimizde birbirine nikâh düşen kadın ile erkek nikâh olana kadar yabancı kabul edildiği gibi flört, sevgili olmak ve arkadaşlık gibi şeyler de bulunmamaktadır. Zinaya yaklaştıran her şey haram kılınmıştır. Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur.” (İsrâ, 17/32)

“Mümin erkeklere söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve edep yerlerini korusunlar….” (Nur, 24/30)

“Mümin kadınlara da söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve edep yerlerini korusunlar….” (Nur, 24/31)

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bir-erkegin-kiz-arkadasi-olabilir-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/flort-zina-midir.html

Allah’a kesin söz verir, tevbe eder, evleninceye kadar birbirinizden uzak kalırsanız Allah Teala sizleri affeder. Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Ancak, bunun ardından tevbe edip düzelen kimseler için söz yoktur. Çünkü Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir.” (Nur 24/5)

“… Ancak tevbe eden, inanan ve iyi iş yapan başka. Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlar, ikram eder. Kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tövbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner.” (Furkan 25/68–71)