1 yaşında bir kızım var, adı Sara. Ben kızıma ismini verirken dine uygun olmasına özen göstermeye çalıştım. Geçende bir büyüğüm bana Sara adının dinimize uygun olmadığını söyledi. Bu, doğru mu? Kızımın ismini değiştirmeli miyim?

Tarih: 15 Ağustos 2009

CEVAP:

Sara ismi kaynaklara göre Farsça kökenli olup “halis, katkısız, temiz” gibi manaları vardır. Dinimizde çocuğa isim koyarken dikkat edilecek olan en temel nokta, ismin dinimizin onaylamadığı bir manasının olmamasıdır. Bu isim, onlardan değildir. İbrahim aleyhisselamın hanımının da ismi olan bu güzel ismi değiştirmenize gerek yoktur. Sara isminin özellikle yabancılar tarafından da konulmasına bakarak bazılarının bunu hoş karşılamaması dikkate alınmamalıdır. Onlarla ortak noktalarımızın olması gayet doğaldır.