Ben 25 yaşında bir gencim. Nikâh kıymak istediğim kadın 45 yaşında ve dul. Sevdiğim, saygı duyduğum, değer verdiğim birisi. Nikâhımızı ailelerimiz duymayacak. Bunun ne kadar doğru olduğunu ya da Allah katında doğrusunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum?

Tarih: 21 Ocak 2010

CEVAP:

Bir erkek kendisinden yaşça büyük bir kadınla evlenebilir. Fakat nikâh için kadının velisinin izni şarttır. Bu şart yerine getirilmeden nikâh kıyılamaz.

Evlenmek istediğiniz hanımın velisi kimse (baba, dede, oğullar, erkek kardeşler, amca vs.) önce ona gideceksiniz. Onlar sadece yaşlarınızı bahane ederek evlenmenize karşı çıkarlarsa Evlendirme Memurluğu’na başvurup resmi nikâhınızı kıydırın. İmam nikâhınızı resmi nikâhtan sonra kıydırırsınız.

Bunun dışında kimsenin haberi olmadan, gizli bir şekilde nikâh kıyamazsınız. Gizli nikâhlar geçersizdir. Nikâhın geçerli olmasının olmazsa olmaz şartı, bu nikâhın bir yetkili tarafından denetlenmesidir. Bu da öncelikle kızın/kadının velisi, bunların olmaması yahut sebepsiz yere sorun çıkarması durumunda da yetkili resmi makamlardır.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/dul-kadinlar-ailesinden-izin-almadan-nikahlanabilirler-mi.html

Velisiz nikâh olmayacağı konusunda daha detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/velisiz-nikah.html

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nikah-sozlesmesinde-veli.html