Uyku ve yellenmek abdesti bozar mı?

Tarih: 15 Ekim 2009

CEVAP:

Mâide sûresinin 6. ayetine göre tuvalete gitmek yani orada ihtiyaç gidermek abdesti bozar. Tuvalette olan eylemlerden biri de yellenmek, gaz çıkarmak olduğuna göre bunun abdesti bozacağı açıktır.

Uyku halinde ise kişinin farkında olmadan abdestinin bozulmuş olması ihtimalinin derecesine itibar edilir. Bu sebeple yatarak derin uykuya dalmak abdesti bozar. Uyku ile uyanıklık arasındaki hal ise bozmaz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/yellenmek-neden-abdesti-bozar.html