Peygamberimiz zamanında insanlar Ona biat ediyorlardı. Şu anda peygamberimiz hayatta olmadığına göre biz Müslümanların bu işi peygamber soyundan gelen biriyle mi yapmamız gerekiyor?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Biat, meşru İslam devletine ve devlet başkanına bağlı kalma sözleşmesi demektir. Bu siyasi bir kavramdır, yönetim işlerini ilgilendirir. Peygamberimiz döneminde bu bağlılık, yazılı bir anlaşma ile değil; ashab-ı kiram’ın sözleri ve peygamberimizin elini tutmaları ile olurdu. Bugün aynı şeyin olması için bir İslam devleti ve devlet başkanının olması gerekir. Bu devlet başkanın da Peygamberimizin soyundan olması gerekmez. Böyle bir şart yoktur. Halifeler tarihine bakıldığında kendisine biat edilen halifelerden Peygamberimizin soyundan gelenlerin bir hayli az olduğu görülür.