İnsan yaptığı her eyleminden sorumlu olduğuna göre seçimlerde birilerini tercih ettiğimizde bu kişilere vereceğimiz güç ve imkânlarla bu kişilerin zararlı uygulamalarından bize de bir pay çıkmaz mı?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Oy kullanmak, bir emaneti ehline teslim etmek demektir. Sizin için değerli olan herhangi bir şeyi güvenmediğiniz bir kişiye nasıl emanet etmezseniz oyunuzu da güvenmediğiniz bir kişiye vermemelisiniz. Ehil olmadığını bile bile yanlış davranışlarını gördüğünüz kişiyi seçerseniz tabiî ki vebal altına girersiniz. Fakat iyi olduğu kanaatiyle seçtiğiniz kişi kötü çıkarsa siz yine sevap kazanırsınız. O kişinin kötülüğü de kendine olur.

Şu ayet-i kerimeyi hatırdan çıkarmamak gerekir:

“Kim iyi bir işe aracılık ederse onun da o işten bir nasibi olur. Kim kötü bir işe aracılık ederse onun da ondan bir payı olur. Allah her şeyin karşılığını vericidir.” (Nisa, 4/85)